Pohodové plánování svatby

Tipy a rady jak naplánovat svatbu a na nic nezapomenout.

Samotné svatební veselí trvá jen pár hodin, tak si nezapomeňte užít těch několik měsíců před tím, kdy je třeba všechno naplánovat!

Pokud máte jasnou představu o tom, jak byl měla svatba probíhat, nebojte se do toho pustit sama. Záměrně zde používám ženský rod, protože se často setkávám s tím, že pánové se do příprav vůbec nehrnou, přestože se na svatbu těší. Nenechte se tím odradit, jsou prostě jiní a jistě kolem sebe máte spoustu přátel nebo rodinných příslušníků, kteří Vám s plánováním rádi pomohou.

Pokud vůbec nevíte, jak by se taková akce měla pořádat, nebojte se obrátit na profesionální svatební koordinátorku. Ta může ulehčit stres a zajistit hladký průběh celého procesu.

Tady jsou body, které Vám pomohou ujasnit priority a dají Vašemu plánování řád:

1. Seznam hostů a rozpočet

Chcete malou svatbu jen se svědky nebo naopak chcete pozvat všechny přátelé? Které lidi chcete mít tento den kolem sebe? Kolik peněz si můžete dovolit za svatbu utratit?

2. Prostor a čas

Máte vysněné místo nebo datum? Neváhejte s jejich rezervací. V dnešní době už je běžné, že se svatba plánuje i s dvouletým předstihem. Oblíbená svatební místa jsou často rychle rozebraná, a to především pokud se jedná o víkendové termíny. Jakou mají výhodu svatby ve všední den si můžete přečíst ve starším článku.

Při výběru místa dbejte na to, aby se každý, koho chcete pozvat, měl kde usadit a promyslete také, jak to provedete s rozvozem, případně ubytováním hostů.

Pokud plánujete svatbu venku, nespoléhejte na krásné počasí. Mějte vždy záložní variantu. Pamatujte, že podle statistik jsou nejdeštivější měsíce v roce na území ČR právě v hlavní svatební sezóně. Nemusí se jednat jen o déšť nebo vítr, ale i silné slunce může být v letních měsících nepříjemné a zkazit náladu hostům.

Vybrali jste si místo, kde ještě nikdy žádná svatba nebyla? Nenechte se odradit a jděte za svými sny. Ověřte také na matrice, zda je to možné.

3. Jídlo a pití

Na co se svatební hosté těší nejvíc? Možná Vás zklamu, nejsou to totiž ani Vaše šaty, ani svatební hry, ale je to pohodový den, během kterého o ně bude gastronomicky postaráno.

Pokud jste si nevybrali místo, kde je součástí pronájmu zajištěné i jídlo a pití nebo nemáte malou rodinnou svatbu, na kterou navaří a napeče Vaše babička, určitě si objednejte cateringovou firmu. Slyšela jsem i o svatbách, kde hosté místo svatebních darů nosí jídlo – to je však potřeba dobře zkoordinovat předem, aby se Vám nesešlo 40 dortů a 200 balení smažených brambůrek.

4. Estetická část

Na tu se mnohé z Vás těší nejvíce. Výběr svatebních šatů, líčení, účesu, svatebních prstenů, dále výzdoba místa, květiny atd. Nezapomeňte, že kromě vizuální stránky můžete estetický zážitek hostů pozvednout také třeba živou hudbou k obřadu.

(Hudební vystoupení na svatbách je něco, s čím Vám moc ráda pomohu, při svatebních obřadech hraji již více než 10 let a tu práci miluji).

5. Oznámení a uchování vzpomínek

V dnešní době už nestačí hosty pozvat tak, že obejdete vesnici týden před svatbou s koláčky. Lidé si svůj volný čas plánují mnohém déle dopředu. Velká část rodin letní dovolenou řeší již kolem Vánoc, a tak není od věci poslat pozvánku s datem svatby s velkým předstihem. Spoustu práce Vám usnadní např. svatební weby, kde můžete hosty průběžně informovat, ale také od nich sesbírat důležitá data potřebná k organizaci.

Kdo by nechtěl mít na svatbě fotografa? Nebo přemýšlíte o videu? Zatímco fotografie zachycují jednotlivé momenty staticky. Video dokáže lépe přiblížit atmosféru a emoce spojené se svatebním dnem díky pohybu, zvuku a kontextu. Fotografii si ale můžete pak vystavit a mít ji stále na očích, zatímco na video je potřeba udělat si čas. Každé z těchto médií má své vlastní kouzlo a může přinést různé rozměry do sdílení a uchovávání vzpomínek na tento výjimečný den.

(Ráda vám pomohou zachytit nezapomenutelné momenty z vašeho velkého dne. Focení svateb se také věnuji již několik let)

6. Svatební zábava

Nepodceňujte roli moderátora. Vždy je skvělé, když svatební zábavu vezme do otěží někdo, komu důvěřujete a nebojí se komunikovat s davem. Může to být třeba někdo ze svědků nebo profesionální koordinátorka či DJ. Předem si ujasněte, co by se Vám na Vaší svatbě líbilo nebo co byste naopak rádi vynechali.

Pokud bude na Vaší svatbě mezi hosty spousta dětí, nezapomeňte na dětský koutek nebo třeba animátora, který se postará o program pro nejmenší.

O tom, jak konkrétně může vypadat svatební zábava se dočtete již brzy v dalším článku, který si pro Vás chystám. Těch skvělých her, co znám jsou desítky a některé nové budu teprve testovat na vlastní svatbě. 😊


Další svatební články z mého blogu

Alena Kašparová

...

🎻 Profesionální houslistka @violinanela
📷 Fotografka @foto.alenka
🎶 Zakladatelka www.kvartetohk.cz
🌎 Cestovatelka 🎼 Učitelka
💕 Sladkožroutka

Články z blogu

Proč je při svatebním obřadu lepší živá hudba? - článek z blogu Aleny Kašparové

Proč je při svatebním obřadu lepší živá hudba? ♪♫

Někdy to všechno začíná ještě před samotným obřadem...

Hra na housle soukromě nebo v ZUŠ? - článek z blogu Aleny Kašparové

Prodloužený víkend v Jordánsku

Co všechno se dá stihnout v Jordánsku za 4 dny?

Hra na housle soukromě nebo v ZUŠ? - článek z blogu Aleny Kašparové

Hra na housle soukromě nebo v ZUŠ? ♬

Během své učitelské kariéry jsem se setkala s mnoha...

Jak vybrat hudbu ke svatebnímu obřadu - článek z blogu Aleny Kašparové

Jak vybrat hudbu ke svatebnímu obřadu? ♥

Každá svatba je jedinečná a tak berte rady níže pouze...

Kategorie článků z blogu

Instagram @violinanela