Výhody a nevýhody hraní z digitálních not 💻

Papírové noty vám venku každou chvíli uletí, uvnitř v šeru na ně nevidíte a doma se neustále ztrácíte ve změti desítek papírů? Už pár měsíců používám noty digitálně a vy se často ptáte, jestli do toho máte jít také. Třeba vám moje postřehy usnadní rozhodování. Protože nic není černobíle, sepíšu vám zde výhody, ale i rizika hraní z tabletu.

Výhody:

👌 Všechny skladby mám stále u sebe. Nemůže se tedy stát, že něco zapomenu, případně mám možnost noty na internetu najít. Jsem schopna pohotově zahrát skladby na přání nebo natáhnout dobu produkce, je-li potřeba.

👌 Skladnost ocením především u orchestrálních partů, které jsou často velkoformátové a nevejdou se do futrálu. Skvělé je také, že i když hrajeme s kvartetem 4 hodiny tak se pro mě gramáž not nemění.

👌 I ve tmě vidím na noty. Netýká se to jen večerních akcí, ale například i přítmí v kostele nebo ve sklípcích či stodolách.

👌 Snadné gumování poznámek. Pokud se rozhodnu pro změnu smyku, prstokladu nebo jiných zápisků, gumování a přepisování je mnohem snazší než u papíru.

👌 Rychlé hledání a řazení not. Vyhledávání not podle abecedy a snadné řazení do playlistů mi ušetřilo spoustu hodin domácí přípravy.

👌 Vítr mi ho zatím ještě neodnesl. Chce to samozřejmě stabilnější stojan, obzvláště na venkovní akce, protože pád tabletu by mohl mít daleko větší následky.


Rizika:

⚠️ Musím hlídat nabitou baterii. Před každou akcí je důležité tablet nabít do plné kapacity a pokud se jedná o delší hraní, je dobré mít u sebe rychlonabíječku a energii doplňovat během přestávek.

⚠️ Před sebou vidím jen jednu stránku. Pokud chci otočit na další stránku, musím buď kliknout nebo šlápnout na bluetooth pedál. Zde jsem už párkrát zažila krušné chvíle, kdy pedál nereagoval hned a já pak v panice přehodila několik stran a podobné situace. Když máte ale skladbu na 10 stránek bez pauzy, stejně je to pořád lepší řešení než papír.

⚠️ Sluneční záření může způsobit přehřátí tabletu, což může ovlivnit výkon zařízení a zkrátit jeho životnost. Přímé sluneční světlo může způsobit poškození displeje jako např. vyblednutí barev, ztrátu kontrastu nebo jiné problémy s obrazovkou. Přílišné teplo může negativně ovlivnit výkon a životnost baterie tabletu. Některé plastové části mohou být náchylné k deformaci při vystavení vysokým teplotám.

⚠️ Fotografové na svatbách nejsou nadšení, protože papírové noty jsou přeci jen fotogeničtější.

⚠️ Pozor na aktualizace! Z vlastní zkušenosti radím, co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Jednou jsem odložila aktualizace, když jsem doma upravovala na tabletu fotografie a druhý den mě při koncertě aktualizace nepříjemně překvapily. Skladbu jsem naštěstí znala docela dobře, takže jsem ji dohrála zpaměti tak, že posluchači nic nepoznali, ale kolegové z kapely se mi smáli.


Já jsem každopádně z hraní z tabletu i přes všechna možná negativa nadšená, a především na venkovní akce už papírové noty nenosím. Osobně nyní používám tablet Samsung Galaxy Tab S8+, jehož součástí je perfektní pero a jeho displej má 12,4palcovou úhlopříčku. Na organizaci notového materiálu z vlastních zkušeností doporučuji aplikaci MobileSheets. Pomáhá mi řadit notový materiál do kategorií a vytvářet seznamy skladeb pro různá vystoupení během pár kliknutí.

Přečtěte si další článek z mého blogu 😊

Alena Kašparová

...

🎻 Profesionální houslistka @violinanela
📷 Fotografka @foto.alenka
🎶 Zakladatelka www.kvartetohk.cz
🌎 Cestovatelka 🎼 Učitelka
💕 Sladkožroutka

Články z blogu

Proč je při svatebním obřadu lepší živá hudba? - článek z blogu Aleny Kašparové

Proč je při svatebním obřadu lepší živá hudba? ♪♫

Někdy to všechno začíná ještě před samotným obřadem...

Hra na housle soukromě nebo v ZUŠ? - článek z blogu Aleny Kašparové

Prodloužený víkend v Jordánsku

Co všechno se dá stihnout v Jordánsku za 4 dny?

Hra na housle soukromě nebo v ZUŠ? - článek z blogu Aleny Kašparové

Hra na housle soukromě nebo v ZUŠ? ♬

Během své učitelské kariéry jsem se setkala s mnoha...

Jak vybrat hudbu ke svatebnímu obřadu - článek z blogu Aleny Kašparové

Jak vybrat hudbu ke svatebnímu obřadu? ♥

Každá svatba je jedinečná a tak berte rady níže pouze...

Kategorie článků z blogu

Instagram @violinanela